GEW
GEW
Under GEW 2018 genomfördes nästan 250 aktiviteter i Sverige. Tillsammans hade de runt 17 500 deltagare.
ONS
23
NOV

Geek Girl Startup #1

Datum: 23 nov 2016
Tid: 17.00-20.00
Plats: Vinnova, Mäster Samuelsgatan 56, Stockholm

Som en liten undergrupp till Geek Girl Meetup IF (ggmif.com) har Geek Girl Startup startat, för att vi ska kunna stötta varandra i det egna företagandet, skapa nätverk och hjälpas åt med frågor som till exempel finansiering.
Geek Girl Startups första meetup är på Vinnova, myndigheten som varje år delar ut 3 miljarder till innovativa svenska projekt.
Vinnova har ett sprillans nytt startup-anslag som lanseras nu i december. Passa på att höra på presentationen av utlysningen och ställ alla frågor du kan komma på.
Ta med dig dina projektplaner och idéer, så hjälps vi åt att göra verklighet av dem!
Dessutom testar vi Virtual Reality med My Simone Klint och samtalar kring hur vi vill att VR ska fungera för oss och hur vi styr utvecklingen dit.

Aktiviteten arrangeras av Geek Girl Meetup IF.

publik

Bidra till GEW!

Arrangerar ni en aktivitet på temat entreprenörskap och innovation, under november 2019?

Registrera den här
facebookBli ett fan av Global Entrepreneurship Week Sweden på Facebook.

-1403

dagar är det kvar till GEW 2019.

ESBRI är värd för GEW i Sverige.

2019 genomförs GEW 18-24 november.

!
TwitterTwittra om GEW med #gewswe och följ GEW_Sweden.