GEW
GEW
Under GEW 2018 genomfördes nästan 250 aktiviteter i Sverige. Tillsammans hade de runt 17 500 deltagare.
TIS
21
NOV

Kvinnligt nätverk: Att lyckas i ledarrollen – vägen till vd-posten

Datum: 21 nov 2017
Tid: 17.15-20.00
Plats: Grant Thornton, Vattengränden 2, Norrköping

Vad utmärker egentligen en bra ledare? Vilka egenskaper krävs för att lyckas i ledarrollen och hur mycket personligt driv ligger bakom en lyckad karriärresa?

Anna Johnson är vd för Grant Thornton och har arbetat inom företaget sedan 1998. Den interna karriären har inneburit flera olika roller innan hon tog klivet till kontorschef för det marknadsledande kontoret i Visby och 2016 blev hon vd. Anna sitter även i styrelsen för Grant Thornton International.

På den här nätverksträffen berättar Anna om sina erfarenheter som ledare på olika positioner inom företaget. Hon berättar om vikten av att våga vara modig, att ha roligt på jobbet och om sin drivkraft att jobba för ett välmående näringsliv med långsiktig hållbarhet.

Vi ser fram emot intressanta diskussioner där vi kan dela tips med varandra utifrån dagens ämne. Bjud gärna med en affärsbekant.

Varmt välkommen!

Mat och dryck serveras i samband med nätverksträffen.

Sista anmälningsdag 19 november

Aktiviteten arrangeras av Grant Thornton.

publik

Bidra till GEW!

Arrangerar ni en aktivitet på temat entreprenörskap och innovation, under november 2019?

Registrera den här
facebookBli ett fan av Global Entrepreneurship Week Sweden på Facebook.

-1297

dagar är det kvar till GEW 2019.

ESBRI är värd för GEW i Sverige.

2019 genomförs GEW 18-24 november.

!
TwitterTwittra om GEW med #gewswe och följ GEW_Sweden.