GEW
GEW
Under GEW 2018 genomfördes nästan 250 aktiviteter i Sverige. Tillsammans hade de runt 17 500 deltagare.
MÅN
19
NOV

Mer betalt på mindre tid – så säljer du konsulttjänster

Datum: 19 nov 2018
Tid: 09.15-11.45
Plats: Startup Stockholm, Drottninggatan 99, Stockholm

Som konsult säljer du din kunskap, kompetens och tid. På det här seminariet lär du dig hur du får bättre betalt på kortare tid och hur du minskar risken för kraftiga svängningar i beläggning och lönsamhet.

Många frilanskonsulter driver sina företag som en ”faktureringsmekanism”, det vill säga som ett verktyg för att leverera tjänster till kunder och (förhoppningsvis) få betalt. Risken ökar då för att affärerna pendlar mellan plus och minus, där månader av överskott följs av månader av oro och osäkerhet. Som konsult behöver du också kunna leverera kundnytta samtidigt som du ska ha kraft och tid att få in nya uppdrag.

*Vill du lära dig hur du skall få bättre betalt och sluta jaga timmar?
*Vill du få dina kunder att se mer långsiktigt på relationen?
*Vill du öka eller rent av fördubbla dina intäkter?

Magnus Josephson hjälper företag att höja värdet på sina tjänster och få mer betalt på kortare tid. Han är själv konsult i eget företag och berättar om hur han gjort för att lyckas tredubbla omsättningen på 3 år.

Seminariet hålls av Magnus Josephson AB.

Aktiviteten arrangeras av Startup Stockholm.

publik

Bidra till GEW!

Arrangerar ni en aktivitet på temat entreprenörskap och innovation, under november 2019?

Registrera den här
facebookBli ett fan av Global Entrepreneurship Week Sweden på Facebook.

-1229

dagar är det kvar till GEW 2019.

ESBRI är värd för GEW i Sverige.

2019 genomförs GEW 18-24 november.

!
TwitterTwittra om GEW med #gewswe och följ GEW_Sweden.